K biologické ochraně se využívají sokolnicky vycvičení dravci, jejichž úkolem není holuby lovit, ale plašit a stresovat je. Holubi si takové nebezpečí uvědomují, přestanou hnízdit a po čase začnou lokalitu opouštět. Holubi neznamenají jen riziko z hlediska znečišťování veřejných prostranství, mohou ohrozit zdraví lidí. Jsou nositeli některých nákaz bakteriálního původu, například salmonelózy nebo viru klíšťové encefalitidy. V jejich peří často žijí také parazité.
Činnost sokolníků spočívá v aktivní i pasivní ochraně, čímž se rozumí, jak aktivní práce s dravcem, tak i klecový odchyt holubů.
S přemnoženými holuby se potýkají centra měst po celém světě. Biologická ochrana se využívá všude, kde je potřeba se humánním způsobem nežádoucích tvorů zbavit. Dravci mají za úkol holuby plašit a znepříjemňovat jim pobyt ve městech.
Na území České republiky patří sokolnictví mezi hojně využívanou metodu na našich letištích. Hlavní výhodou používání této metody v prostorách okolí letiště je geneticky zakódovaný strach ptáků z dravců, kdy jsou ptáci vystaveni přirozenému predátorovi.