SOKOLNICKÉ UKÁZKY A ŠERMÍŘSKÁ VYSTOUPENÍ NA KŘIVOKLÁTĚ.SOKOLNICKÉ UKÁZKY NA ZÁMECKÝCH SLAVNOSTECH
Hrádek u Nechanic.

Zámecké slavnosti na Hrádku u Nechanic

14. 7. 2018 - 11:00 hod. a 13:00 hod.

Celý víkend vás v zámku bude čekat hraběcí služebnictvo i jejich poddaní, aby vás provedli nejkrásnějšími prostory Hrádku u Nechanic. Tentokrát s podtitulem Tak trochu diplomati. Již tradičně se hereckých úloh ujme zámecká posádka a Spolek panstva na tvrzi Žíželeves.

V sobotu 14. července je po celý den připraven i doprovodný program. V 10:00 a 12:00 je připraveno loutkové vystoupení pro děti z prostředí Hrádku - Harrach a Rarrach, v 11:00 a 13:00 vystoupí sokolník Alexandr Vrága se svými dravci, v 15:00 si můžete zazpívat nebo zatančit s pardubickou kapelou Apalucha. V 19:00 pak sobotní program uzavře DS Zdobničan, který zahraje hru Létající snoubenky.


UKÁZKY DRAVÝCH PTÁKŮ - ZOO Ústí nad Labem.

Každý víkend od dubna do října, probíhají sokolnické ukázky v ZOO Ústí nad Labem.

Dravci vždy vzbuzovali pocit majestátu - přijďte se na ně podívat z bezprostřední blízkosti!

Ve spolupráci s externím sokolníkem jsou v letní sezóně na víkendy a svátky připraveny letové ukázky dravců a sov. Stanoviště lze najít poblíž dětského hřiště Minivětruše v těsné blízkosti návštěvnické cesty, takže se naskýtá pohled, který ve volné přírodě nelze spatřit. Ukázky výcviku a létání jsou doplněny odborným komentářem sokolníka a trvají cca 40 minut.


Sokolnické ukázky a šermířská vystoupení na Křivoklátě.

Léto 2018 přineslo na nádvoří hradu Křivoklát šermířská vystoupení a sokolnické ukázky. Představila se šermířská skupina Tartas, o sokolnické ukázky se postarala Věra Gillová a nově také Alexandr Vrága.

05.07. - 08.07. 2018
Opět skvělá akce, skvělá parta! Uvidíte nás tam zase příští rok.


Ptačí den v ZOO Ústí nad Labem.

01. 05. 2018
V rámci dnešního Ptačího dne v zoo mohli návštěvníci poprvé shlédnout novou předváděcí akci - ukázku sokolnického výcviku a letových schopností dravých ptáků a sov, doplněné odborným komentářem.
Pokud jste se do zoo nedostali, nezoufejte, další možnost budete mít vždy během víkendů.


KŘÍDLA - Dokument o sokolnictví / 2018, EDUSO

04. 03. 2018
Alexandr Vrága - psovod, sokolník a profesionální lovec.

Jako sokolník má Alexandr v dnešní době velice neobvyklé povolání. Žije na severu Čech v Lužických horách, daleko od problémů města. Společnost mu dělá několikero dravců, které chová. Patří mezi ně například Výr velký, Sova pálená, Káně Harrisova a další.
Pojďte se s námi podívat do pozoruhodného světa sokolnictví. Tam, kde probíhá jedno z nejstarších pout mezi člověkem a zvířetem. Tam, kde nám uniká spousta věcí, co nás život ve městě nenaučí. A tam, kde zjistíme, jaké radosti ale i strasti sokolnictví obnáší.

NÁMĚT - Matyáš Jakeš, ÚČINKUJE - Alexandr Vrága,
KAMERA - Vilém Zavadil, STŘIH - Šimon Jindra,
HUDBA - Celestial Aeon Project, Matti Paalanen,
KREATIVNÍ KONZULTACE - David Březina, Pavel Otto Bureš, PRODUCENT - Matyáš Jakeš
Vyrobila: Střední odborná škola multimediální a propagační tvorby, s.r.o.


Sokolnické setkání v Opočně 2017 (50. výročí)

25. 10. 2017
Sokolnictví je dávné umění lidstva, jež bylo zařazeno jako nehmotné kulturní dědictví lidstva na seznamu UNESCO.
Každý rok se v Opočně pořádá největší sokolnické setkání u nás. Letos bylo k 50. výročí založení klubu toto setkání obohaceno o mši, koncert, výstavy a společenský večer. Účastnili se sokolníci z mnoha zemí světa.


S holuby v Hrádku pomáhá sokolník

02. 05. 2017
Snad všechna větší česká města řeší problémy s holuby. V Hrádku nad Nisou na ně používají techniku i živé dravce.
Jedním z opatření je najmutí sokolníka, který pomocí svých vyčvičených dravců pomáhá holuby plašit a redukovat jejich stavy.

"Po jeho působení se počty holubů zredukovaly velice, ale velice znatelně."
Pavel Farský - místostarosta Hrádku nad Nisou


Liberec nechce zabíjet holuby plynem, posílá na ně dravce.

11. 04. 2017
Do boje proti přemnoženým holubům vyrazí v Liberci sokol, káně a jestřáb. Mají je prohnat, vystresovat a vytlačit na okraj města.

Přenášejí salmonelózu nebo virus klíšťové encefalitidy. V jejich peří žijí parazité. Pro Liberec se stávají holubi stále větší hrozbou. Jsou přemnožení a kromě zdraví lidí znečišťují i památky a ulice. Radnice se proto rozhodla najít účinný způsob, jak jejich počty snížit. A nepůjde na to plynem, ale přirozenou cestou.
„Jediný zákonný způsob likvidace holubů je odchyt do klecí a následné usmrcení plynem. Jenže my jsme chtěli najít ještě jinou možnost, ekologičtější,“ uvedla Karolína Hrbková, náměstkyně libereckého primátora.


Novinka v zoo Liberec. Návštěvníci mohou sledovat výcvik dravců.

22. 08. 2017
Ukázky výcviku dravých ptáků mohli poprvé sledovat návštěvníci zoologické zahrady v Liberci. Sokolník Alexandr Vrága s sebou přivezl sokola stěhovavého, raroha jižního, káně harrisova a káně lesní, orla stepního a také sovu pálenou a výra velkého. Práci se svými dravci bude v zoo předvádět pravidelně v úterý a ve čtvrtek až do poloviny října. V budoucnu tak budou moci návštěvníci vidět také třeba poštolku obecnou.

Sokolnictví je jedním z nejstarších vztahů mezi člověkem a dravcem, které trvá více než 4000 let. Od roku 2010 je tato tradiční aktivita lovu pomocí cvičených dravých ptáků na seznamu nehmotného dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO. Kolem sokolnictví je spousta mýtů. "Tím největším je, že si lidé myslí, že je to jen o kusu žvance. Že ti dravci fungují se sokolníkem jen proto, že jim dá nažrat. To je nesmysl, v první řadě se musí mezi ptákem a sokolníkem vypěstovat důvěra," řekl vysvětloval dnes návštěvníkům Vrága, který se sokolnictví věnuje od malička.